Wrastające paznokcie palców u stóp to często występujące schorzenie, które wielu ludzi zna z własnego doświadczenia. Niestety często traktuje się to schorzenie jako nieważne, nawet jeżeli z powodu związanego z nim bólu staje się przyczyną znacznych utrudnień w życiu codziennym. Tradycyjne metody leczenia są z reguły bolesne i długotrwałe. Przyczyny tej dolegliwości są różnorodne, zaczynając od predyspozycji dziedzicznych, poprzez używanie niewłaściwego obuwia, niewłaściwy sposób obcinania paznokci, aż do urazów, wad ortopedycznych lub chorób paznokcia. Dolegliwość ta dotyczy wszystkich grup wiekowych i w takiej samej mierze kobiet jak i mężczyzn, przy czym dotknięty jest nią najczęściej paznokieć dużego palca stopy. 

Klamra VHO-Osthold® Perfect

Klamra VHO-Osthold® Perfect to trzyczęściowa klamra wykonana z chirurgicznej stali sprężynowej, która w przeciwieństwie do jednoczęściowej klamry Frasera może być stosowana bez konieczności wykonywania odcisku gipsowego lub skomplikowanych prac przygotowawczych, bez wstępnego naciągania, bezpośrednio na chorym palcu. Siłę unoszącą na bocznych krawędziach paznokcia można łatwo regulować, dzięki czemu następuje natychmiastowe odciążenie obrąbka naskórkowego. 

Zalety

 • Bezkrwawość
  Technika zakładania klamry jest zachowawczą, nieinwazyjną metodą leczenia UNGUIS INCARNATUS, która wykonywana jest ambulatoryjnie przez specjalnie przeszkolone osoby zajmujące się pielęgnacją stóp i przez podologów.
 • Bezbolesność
  Dzięki zmniejszeniu nacisku, pacjent odczuwa natychmiastowe złagodzenie bólu. Nie jest konieczne stosowania znieczuleń miejscowych, jak w przypadku metody operacyjnej. Badania kliniczne przeprowadzone przez uniwersytet w Erlangen potwierdzają, że w grupie pacjentów korzystających z klamry ból odczuwany podczas nakładania klamry i po zakończeniu zabiegu był wyraźnie mniejszy, niż pooperacyjny ból w tak samo licznej grupie pacjentów leczonych operacyjnie.
 • Nie występuje okres absencji chorobowej
  Wspomniane wyżej badanie potwierdza ponadto, że pacjenci korzystający z klamry mogli bezpośrednio po zabiegu ponownie podjąć swoje codzienne obowiązki, podczas gdy pacjenci poddani operacji musieli korzystać ze zwolnienia lekarskiego średnio przez okres 14 dni.
 • Wysoki komfort użytkowania
  Pacjenci korzystający z klamry mogą z reguły natychmiast nosić pełne buty i nie są ograniczeni w swoim życiu codziennym, nawet w przypadku długotrwałego leczenia z zastosowaniem klamry. 

Zakres zastosowania:
Zastosowanie klamry VHO-Osthold ® Perfect zaleca się w następujących przypadkach:

 • Wrastające paznokcie palców stopy (UNGUIS INCARNATUS), np. w wyniku niewłaściwych zabiegów pielęgnacyjnych
 • Nieprawidłowy tor wzrostu paznokcia u cukrzyków, w celu uniknięcia operacji
 • Paznokcie zagięte i rurkowate
 • Nieprawidłowy wzrost paznokcia po utracie paznokcia wskutek urazu lub w przypadku predyspozycji genetycznych
 • Grzybica paznokcia ze zgrubieniem płytki paznokciowej i wrośniętymi brzegami paznokcia
 • Stany zapalne wału paznokciowego lub łożyska paznokcia
 • Odciski w obrąbku naskórkowym